Chia semínka a další
Chia semínka a další …
Semínka se stávají čím dál populárnější. V první řadě to pro mnohé může být příjemné zpestření často jednostranně zaměřených jídelníčků. Když se na semínka podíváme z blízka, zjistíme, že obsahují pestrou škálu živin, kde nechybí minerální látky, antioxidanty, nebo kvalitní tuky. V dnešním článku si představíme ta semínka, která ve výživě hrají důležitou roli a dokáží si poradit s celou řadou zdravotních neduhů.
Chia semínka
Chia semínka známe hlavně díky tradičnímu chia pudingu. Svými hydrofilními vlastnostmi, dokáže pojmout velké množství tekutiny a v žaludku vytvoří gelovitou hmotu, která zasytí na delší čas. Z tohoto důvodu jsou chia semínka často součástí redukčních jídelníčků. Kromě toho mají semínka povzbuzující účinky a hodí se tak spíše do snídaní nebo dopoledních svačin. Jako večerní pochoutku chia semínka raději vynechte. Použití chia semínek je snadné, stačí je namočit do trošky vlažné vody a jakmile se z nich vytvoří gelovitá hmota, jsou semínka připravená ke konzumaci. Můžete je přidat jak do nepečených dezertů, smoothie, tak přimíchat do ovesné kaše nebo jogurtu. Chia semínka nemívají žádné nežádoucí účinky. Na pozoru by se měli mít jen osoby s alergií na ořechy, nebo osoby, které užívají léky k ředění krve.
- obsahují mnoho vlákniny - v 30g obsahují 11g vlákniny
- zdroj bílkovin - 4g na 100g
- minerály včetně draslíku, sodíku, železa, zinku, chromu a síry
Lněná semínka
Len je jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů omega 3 mastných kyselin, konkrétně kyseliny alfa-linolenové (ALA), na světě. Semínka jsou zdrojem lignanů, což jsou rostlinné estrogeny, které mohou mít pozitivní vliv na hormonální systém. Lněná semínka jsou až ze 40% tvořeny olejem, proto je i snadnější jejich využití. Ze semínek se vyrábí i olej, takže si pohodlně můžeme dát jednu lžičku do snídaňové kaše, nebo samotná semínka nasypat přímo do jogurtu. Lněné semínko doporučuji před konzumací důkladně rozdrtit, aby jej tělo dokázalo využít. V opačném případě projdou trávicím traktem neporušená. To by byla škoda, protože semínka obsahují vitamíny skupiny B.
- nejvyšší obsah kyseliny alfa-linolové na světě
- vysoký obsah vlákniny a nízký obsah sacharidů
- podporuje trávicí systém
- pomáhá snižovat příznaky menopauzy
- snižuji hladinu škodlivého LDL cholesterolu1
Dýňová semínka
Tyto semínka mají svou dlouhou historii. Jsou to semena tykve. Neoloupaná mají bílou barvu, slupka je tvrdší a v ní se nachází tmavě zelená oválná semena. Pocházejí z Indie a v lidovém léčitelství se používala v boji proti střevním parazitům. Z minerálů obsahují především větší množství zinku, který je důležitý v podpoře našeho imunitního systému, ale má také vliv na kvalitu vlasů, nehtů a pleti. Mezi další minerály, které dýňová semínka obsahují můžeme jmenovat vápník, železo, mangan a měď.
- jsou bohatá na antioxidanty
- podporují kvalitu spánku
- pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru
- vysoký obsah zinku
- prevenci proti onemocnění prostaty
- podporují obranyschopnost organismu
Semínka jsou spolu s ořechy výborným pomocníkem, jak si jídelníček zpestřit a navíc obohatit o spoustu vitamínů, minerálů a vlákniny. Obzvlášť u vegetariánů by tyto druhy rostlinných potravin neměly chybět. Dnes je jim dáván větší prostor a ze semínek můžete dnes používat i oleje. Výjimkou není konopný olej, dýňový olej, ale můžete objevit například oleje z hroznových nebo rybízových jadérek. Důvod je prostý. Pohou jednou lžíci semínek nebo kvalitního oleje, prokážete velkou službu celému organismu.
Použití semínek je skutečně rozmanité. V první řadě je můžete použít při pečení vlastního pečiva, používají se jako přísada do kváskového chleba, nebo k posypání různých druhů salátů. Taky je jen lehce opražená můžete přidat do zeleninových polévek a nebo smíchat s chilli, troškou himalájské soli a užít si odpolední svačinu.