Konopné semínko
Konopná semínka a vliv na naše zdraví
Konopná semínka pocházejí z rostliny Cannabis sativa. Tato odrůda se pěstuje pro průmyslové účely. Semínka byla jedním z pěti zrn ve starověké Číně a tvořila tak důležitou součást každodenní stravy do 10. století. V Evropě se konopná semínka konzumovala v době hladomoru. Dnes jsou znovu "objeveny", protože je to vynikající zdroj živin a fytochemikálií, které mají příznivé účinky na zdraví. Není proto divu, že semínka jsou i v dnešní době pro mnohé zařazeny mezi základní potraviny, přestože mohou mít zpočátku obavy ohledně psychotropních účinků. Pravdou je, že konopná semínka nemají žádné psychotropní vlastnosti. Při konzumaci konopných semínek nebo oleje z konopných semen nejsou kanabinoidy přítomny. Ty se nacházejí pouze v listech a květech, nikoli v semenech.
Co najdeme v konopném semínku?
Drobná semínka jsou plná bílkovin, zdraví prospěšných tuků, vlákniny a mnoha vitamínů a minerálů. Konopná semínka obsahují ve 3 lžících asi 10 g bílkovin, 15g tuků bohatých na omega mastné kyseliny a 3g sacharidů. Kromě těchto makroživin najdeme v semínkách hořčík, železo, zinek, fosfor, vápník a vlákninu. Semínka jsou bohatým zdrojem různých antioxidantů, včetně polyfenolů, flavonoidů a flavonolů.
Jak jsem již zmínila konopná semínka jsou bohatá na bílkoviny a to potvrzuje studie z roku 2010, kde je navíc uvedeno, že obsahují obzvlášť vysoký obsah aminokyseliny argininu. Na rozdíl od mnoha jiných rostlinných potravin, poskytují bílkoviny v konopném semínku devět esenciálních aminokyselin, takže jsou považovány za nutričně kompletní zdroj bílkovin. Mimo vysokého obsahu aminokyselin je další výhodou také i to, že bílkoviny jsou pro většinu osob snadno stravitelné. Semínka jsou tak způsob, jak zvýšit obsah bílkovin ve stravě, pokud nekonzumujeme maso, nebo ho nemáme dostatečné množství.
Další makroživinou, která je široce zastoupena v semínku je tuk. Jedná se o nenasycené mastné kyseliny, které tělo potřebuje, protože si je neumí vyrobit. Patří mezi ně kyselina linolová, což je Omega-6 a kyselina alfa-linolenová (Omega 3 mastná kyselina). Obsahují také vzácnější typ Omega-6 tuku zvaný kyselina gama-linolenová (GLA), která má protizánětlivé vlastnosti.
Konopná semínka mají vyvážený poměr Omega-3 a Omega-6 mastných kyselin a ty jsou přínosem pro celý náš kardiovaskulární systím.Jedním z nejdůležitějších aspektů konopného semínka je obsah minerálů, včetně hořčíku, který v celém těle působí uklidňujícím pocitem. Hořčík má různé stimulační vlastnosti na enzymy a hormony, které vyvolávají spánek. Další minerál, který je v semínku široce zastoupen je železo, což je nedílná součást červených krvinek v lidském těle. Jeho nedostatek způsobuje anémii v návaznosti na to ospalost, bolesti hlavy a nedostatek energie. Určitě bychom neměli zapomenout na širokou škálu vitaminu B, které semínko obsahuje a množství vlákniny. Pak už jen zálezí na tom, jestli si konopná semínka oblíbíte v loupané či neloupané verzi. Pokud budete semínka přidávat do stravy dětem, doporučuji raději jejich loupanou verzi. Bude pro ně lépe stravitelná.
Konopná semínka jsou vhodná ke konzumaci pro ženy, které trápí nepříjemné příznaky premenstruačního syndromu (PMS). Tyto příznaky jsou pravděpodobně způsobeny nerovnováhou mezi hormony prolaktinem a prostaglandinem. Přítomnost kyseliny gama-linolenové (GLA) v konopných semenech produkuje hormon prostaglandin, který může snížit účinky emocionálních a fyzických účinků prolaktinu.
Z konopných semínek se listuje také konopný olej, který v poslední době získal na popularitě. Konopný olej může být schopen pomoci při zdravotních potížích jako jsou kožní onemocnění. Je to především (podobně jako u semínek) dáno skvělých poměrem Omega-3 a Omega-6 mastných kyselin. Konopný olej se jako jiné rostlinné oleje získává studeným lisem, (teplota do 40°) tzn. že se olej získává pouze mechanickými postupy. Jen tak lze zaručit zachování jeho zdraví prospěšných vlastností.
Semínka jsou citlivá na teplo a světlo, proto je nejlepší skladovat je na chladném a suchém místě, popřípadě v lednici. Využití ve stravě je rozmanité. Jako většina semínek je můžete přidat do salátů, nebo pečení. Velmi oblíbené jsou při raw stravě, kdy je můžete přidat do energetických tyčinek. Pokud budete semínka mixovat je třeba mít na paměti, že jej pak musíte do 45 minut zkonzumovat. Po této době totiž semínka začnou oxidovat a tělo, přesněji řečeno játra, mají problém s jejich zpracováním.