Poměr mezi vápníkem a hořčíkem
Důležitý je poměr mezi vápníkem a hořčíkem
Pro dobrý stav našeho nervově svalového systému a pro udržení vápníku v kostech je nezbytný správný poměr mezi vápníkem a hořčíkem, a to ne v krvi, ale v buňkách. Pokud máme ve výsledcích analýzy prvků ve vlasech vysoký poměr mezi vápníkem a hořčíkem, znamená to, že hořčíku máme v buňkách málo.
Hořčík je nezbytný pro správnou činnost mozku a celého nervového systému. Máme v sobě regulační mechanismy, které se snaží udržet správný poměr mezi vápníkem a hořčíkem za každou cenu. Pokud tedy máme málo hořčíku v buňkách, pak si náš organismus uvolňuje vápník z míst, kde je ho nejvíc – tedy z kostí – a posílá ho ledvinami pryč z organismu, aby vyrovnal poměr mezi vápníkem a hořčíkem.
Pokud v případě osteoporózy budeme dodávat samotný vápník, zvyšujeme poměr mezi vápníkem a hořčíkem a dochází k rychlejšímu odbourávání vápníku z kostí. Neměli bychom tedy suplementovat samotný vápník, vždy bychom měli dodávat vápník společně s hořčíkem. Naopak můžeme suplementovat samotný hořčík.
Jak zjistit, jestli mám brát samotný hořčík nebo vápník s hořčíkem?
Nejlépe na základě výsledků analýzy prvků ve vlasech. Potřebujeme zjistit, jaký máme metabolický typ. Rychlý metabolický typ potřebuje doplňovat hořčík současně s vápníkem, pomalý metabolický typ samotný hořčík, alespoň několik prvních měsíců.
Čím se mám řídit, pokud nemám provedenu analýzu prvků ve vlasech?
1.Kombinace vápníku a hořčíku
Při neznalosti výsledků analýzy prvků ve vlasech je třeba při dlouhodobé suplementaci brát hořčík současně s vápníkem, nejlépe večer před spaním (určitě po 21.00) nebo ráno do 8.00 hodin. Vápník s hořčíkem se totiž vstřebávají ve střevě brzy ráno a dopoledne.
Je známo, že vápník a hořčík fungují jaké antagonisté. Proč bychom je měli brát současně?
Záleží na poměru, ve kterém vápník s hořčíkem bereme.
Pokud jsou vápník s hořčíkem v poměru 3:1 až 3:2 tj. 2:1 ve prospěch vápníku, pak na úrovni vstřebávání ve střevech fungují tyto prvky jako synergisté – navzájem se při vstřebávání podporují.
Pokud však je poměr mezi vápníkem a hořčíkem vyšší, pak fungují jako antagonisté a jeden prvek blokuje vstřebávání toho druhého.
Takže nejlépe bychom měli doplňovat vápník s hořčíkem v suplementu, který je obsahuje v poměru 3:1 až 3:2 ve prospěch vápníku, nejlépe s vitaminem D.
2.Samotný hořčík
Samotný hořčík bychom měli brát v akutních případech – když teď hned potřebujeme doplnit hořčík do buněk, například u křečí nebo zvýšené fyzické zátěži. Dlouhodobě potřebujeme doplňovat samotný hořčík zvláště u pomalých metabolických typů u latentní tetanie.
Rád používám a doporučuji suplementaci hořčíkem pomocí prášku, který se rozpouští v ústech pod jazykem. Prášek se nasype pod jazyk, nechá se rozpustit a ponechá se v ústech 5-10 minut. Během té doby se hořčík vstřebá přes ústní sliznici do krevního oběhu v kteroukoliv denní dobu. Působí tak velmi rychle a nemusíme čekat s podáním na večer nebo ráno.
Shrnutí:
- k dlouhodobé suplementaci je nejlepší vápník s hořčíkem v poměru 3:1 až 3:2, nejlépe s vitaminem D. Bere se večer před spaním (po 21.00) nebo ráno do 8.00.
- samotný hořčík je vhodný při akutních potížích ke krátkodobé suplementaci při potížích typu křeče, brnění nebo mravenčení v končetinách nebo při větší fyzické zátěži.
- dlouhodobě podáváme samotný hořčík u pomalých metabolických typů, zvláště u latentní tetanie.
- jak zjistit, jestli mám brát samotný hořčík nebo vápník s hořčíkem? Nejlépe na základě výsledků analýzy prvků ve vlasech.