Svaly

V honbě za perfektním tělem mnohdy vidíme jen vzhled svalů. Řešíme jejich velikostsymetriivyrýsování či tvrdost a zapomínáme na jejich funkce a to, že v těle tvoří až fascinující dokonale propojený celek. Přečti si 10 zajímavostí o lidských svalech, co jsi možná nevěděl.

Největším svalem, který máme, je velký sval hýžďový (gluteus maximus). 

Když se nad tím zamyslíš, je vcelku logické, proč je největší právě ten. Hraje důležitou roli při držení vzpřímeného postojepomáhá udržet extenzi koleneovládá kyčelní kloub ovlivňuje optimální postavení pánve. Ochablý velký hýžďový sval se často pojí s bolestí bederní páteře, dochází totiž k tomu, že chybějící sílu hýžďového svalu nahradí síla bederních vzpřimovačů. Proto nikdy nevynechávej trénink nohou, je zkrátka potřeba, nejen z estetického hlediska, ale i zdravotního. Pokud navíc celý den prosedíš v kanceláři, není divu, že tento sval příliš nezapojuješ. 

Nejmenším svalem je třmínkový sval (musculus stapedius).

Tento sval najdeme v středoušní dutině, jeho rozměr je kolem 2 mm a upíná se na třmínek (sluchová kůstka). Při intenzivním zvuku, který by mohl poškodit náš sluch, se třmínkový sval reflexně stáhne, čímž dojde ke snížení pohyblivosti třmínku a do vnitřního ucha tak pronikne méně akustické energie a je tak do určité míry chráněno před poškozením. 

Na vykonání jednoho kroku se podílí kolem 200 různých svalů.

To dělá z chůze ideální pohyb pro zpevnění těla, zlepšení kondice i hubnutí. Chceš-li se zaměřit na zpevnění hýžďového svalstva, choď do kopce.  

Jazyk je jediným svalem v našem těle, který je upevněn pouze na jednom konci.

Nejčastěji zraněnými svaly mezi sportovci jsou hamstringy (svaly na zadní straně stehen). 

Příčinou bývá obvykle přetěžování z důvodu svalových dysbalancí (např. pokud jsou slabé hýžďové svaly a kvadricepsyhamstringy musí vyvíjet větší aktivitu při extenzi kyčle). Dále má vliv nedostatečné zahřátí svalů před výkonemnesprávná technika běhu a přetrénování. Hamstringy je třeba pravidelně protahovat, pokud jsou zkrácené, jsou náchylnější k poranění.

V kůži se nachází sval, který se nazývá vzpřimovač chlupů, jeho stažení není řízeno naší vůlí, dochází k němu například při chladu nebo stresu.

Pokud klesne teplota lidského těla pod 35,5°C, svaly na to zareagují tzv. svalovým třesem.

Díky svalovému třesu se zvýší krátkodobě produkce tepla o 20-30%. Svaly nám tímto při podchlazení pomohou z nejhoršího, jakmile se vyčerpají energetické rezervy těla, třes ustane a tím i zvýšená produkce tepla.

Pomocí mimických svalů v obličeji dokážeme i bez řeči vyjádřit celou řadu emocí. 

Například na úsměvu se podílí 17 mimických svalů, u zamračení je to podstatně více, uvádí se cca 43 mimických svalů

Srdce se v klidovém režimu každou minutu přibližně sedmdesátkrát stáhne a přečerpá 5 litrů krve.

Srdce je dutý svalový orgán, který zabezpečuje pumpování krve ke všem orgánům v našem těle, které tak zásobuje kyslíkem a živinami. Aby se mohlo stahovat a uvolňovat, vytváří samo malé elektrické impulzy. Zajímavostí je, že díky tomuto elektrickému impulzu může srdce bít i mimo tělo. Výzkumy ukázaly, že po užití kokainu vydrží bít mimo tělo dokonce 25 minut, bez užití drog vydrží bít kolem minuty. 

Největší část stěny ženské dělohy tvoří děložní svalovina (myometria).

Tato svalovina má schopnost se roztáhnout a pojmout tak i větší plod. Při porodu kontrakce těchto svalů pomáhají vypudit plod ven.

Sečteno a podtrženo

Svalová soustava je komplexní celek, který hraje roli téměř ve všem, co děláme. Umožňuje nám pohybnapomáhá trávenídýchánízrakuudržování optimální tělesné teploty, porodu a mnoha dalšímu. Až se zase budeš rozčilovat, že svaly nerostou tak rychle, jak bys chtěl, zkus si vzpomenout na to, jak moc pro tebe dělají a jaké štěstí máš, že jsi zdravý a vše funguje, jak má, protože to rozhodně není samozřejmost

Kontaktní formulář

Napište nám přes kontaktní formulář

Kontaktní tel.: +420 774 335 622

Pro rychlejší komunikaci napište do zprávy Vaše tel. číslo. 

Rádi Vám zavoláme a tak vyřešíme rychleji Vaše dotazy. Pokud se neozveme do 3 dnů, prosím kontaktujte nás znovu.

 

Nahoru