Vejce - jíst či nejíst

Vejce – jíst či nejíst?

Mírná konzumace vajec, což je 1 - 2ks denně, neohrožuje naše zdraví cévními mozkovými příhodami. Výjimku tvoří pacienti s poruchou látkové výměny tuků s výrazně vysokými hladinami cholesterolu v krvi (nad 8 – 10 mmol/l) a zřejmě i pacienti s cukrovkou.

To potvrzují výsledky aktuálních vědeckých studií, upřesňující dosavadní publikované závěry.

Vejce jsou tvořena ze 74 % vodou, 13 % bílkovinami, 12 % tuky, 0,9 % sacharidy, 0,8 % minerálními látky a dále vitaminy a cholesterolem. Vejce jsou jako součást jídelníčku ceněna zejména díky obsahu plnohodnotných bílkovin (tedy bílkovin s optimálním zastoupením jednotlivých aminokyselin) a tuků tvořených velkým procentem nenasycenými mastnými kyselinami a fosfolipidy, za zmínku stojí i obsah vitaminů a dobře využitelného železa.

Díky svému složení a odborným studiím byla image vajec vylepšena a ukazuje se, že ve většině případů mají na zvýšené hladině cholesterolu v krvi, a tím i na zvýšeném riziku nemocí srdce a cév minimální vliv. Naopak se i nadále potvrzuje zásadní vliv složení tuků v jídelníčku. Vejce se tak ukazují pro většinu z nás jako vhodná v dávce jedno denně včetně žloutku. Před více než 25 lety bylo zjištěno holandskými vědci, že vysoká spotřeba vajec ovlivní hladinu cholesterolu v krvi pouze u přibližně každého čtvrtého jedince. Jejich rozumná konzumace tak naprosté většině z nás nepřináší zdravotní rizika.

Vejce, i když si je můžeme dopřávat denně, je důležité vhodně upravit. Preferované úpravy vajec by měly vycházet z individuálních potřeb každého z nás. Úpravou vajec totiž můžeme výrazně ovlivnit jejich stravitelnost. Nejlépe stravitelná jsou vejce naměkko, nejhůře ta, která jsou upravená na tuku. Velmi důležitý vliv má jejich konzumace také v případě vegetariánů či osob s problémovým chrupem. Neméně důležité je používat vejce čerstvá a dobře skladovaná (do 18 °C).

Vejce jsou také velmi častým terčem různých mýtů. Mezi nejčastější patří právě ty týkající se škodlivosti cholesterolu v nich. Dalším je také vyzdvihování nutričních výhod křepelčích vajec. Ta mají srovnatelné složení s vejci slepičími, jen jejich velikost je 5-6x menší, proto v porovnání na jeden kus vycházejí výživově velké rozdíly. Vejce jsou v dnešní době v kuchyni často opomíjenou a podceňovanou potravinou. Je to škoda, řada světových kuchyní obsahuje významné národní recepty, jejichž základem jsou právě vejce. Bez nich by se neobešla většina těst, včetně těstovin, jsou základem omáček. Pokud ale hovoříme o pokrmech z vajec u nás, nejčastěji máme na mysli omelety, sázená vejce nebo vejce míchaná. Stálo by za to vnést trochu více vaječné inspirace i do našich kuchyní – třeba přípravou plisovaného vejce se zeleninou a kozím sýrem.

Kontaktní formulář

Napište nám přes kontaktní formulář

Kontaktní tel.: +420 774 335 622

Pro rychlejší komunikaci napište do zprávy Vaše tel. číslo. 

Rádi Vám zavoláme a tak vyřešíme rychleji Vaše dotazy. Pokud se neozveme do 3 dnů, prosím kontaktujte nás znovu.

 

Nahoru