Zinek je po hořčíku nejdůležitější minerál
Zinek je po hořčíku nejdůležitější minerál ovlivňující více než 300 biochemických reakcí v těle
Zinek je esenciální minerál, který se v našem těle účástní více než 300 biochemických reakcí od trávení až po nervové funkce. Naše tělo si zinek samo syntetizovat neumí, proto ho musíme příjímat z potravy a doplňků stravy. Zinek je po železe druhým nejhojnějším minerálem v těle a je přítomen v každé buňce. Hraje důležitou roli ve vývoji a funkci imunitních buněk. Je také důležitým minerálem pro zdraví kůže, syntézu DNA a produkci bílkovin. Za účasti zinku probíhá svalový růst a vývoj těla, protože hraje důležitou roli v růstu a dělení buněk.
Zinek je nezbytný pro celou řadu procesů:
- enzymatické reakce: v biologických systémech bylo nalezeno více než 300 Zn-enzymů.
- imunitní funkce: zinek je nezbytný pro funkci imunitních buněk a jeho nedostatek může vést k oslabené imunitě. Kromě toho dostatek zinku výrazně snižuje vznik infekcí a podporují imunitní systém u starších osob.
- proteosyntéza: zinek je klíčový pro syntézu nukleových kyselin, jeho deficit ovlivňuje rychlost buněčného dělení, růstu, regenerace a hojení.
- trávení: zinek se podílí na mnoha gastrointestinálních činnostech, což znamená, že naše tělo nemůže bez něj trávit potravu a správně absorbovat všechny živiny.
- hojení ran: nedostatek zinku může způsobit pomalé hojení ran.
- růst a správný vývoj v období dospívání: zinek je v období růstu nenahraditelný, protože dlouhodobý deficit zinku může způsobit zpomalení růstu
- protizánětlivé účinky: má antioxidační účinky. Stabilizuje buněčné membrány a podílí se na zajištění anitoxidační ochrany organismu.
- detoxikační účinky: snižuje toxicitu olova a kadmia.
- využití glukózy a tvorbu inzulínu: pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.
- plodnost a reprodukce: Nízká hladina zinku má spojitost i s nízkou kvalitou a množstvím spermií. Naopak správná hladinku zinku spolu s kyselinou listovou zvyšuje množství spermií.
- regenerace pokožky - zinek se podílí na velmi složitém procesu, který přispívá k regeneraci pokožky a zvyšuje její elasticitu.
Zinek je také důležitý pro správné vnímání chutě a vůně. Jeho nedostatek může snížit vnímání chutí a vůní. Zinek je také schopen snížit riziko onemocnění souvisejících s přibývajícím věkem, jako je chronický zápal plic nebo infekce. Je vhodný pro léčbu akné, ekzémů a jiných kožních onemocnění. Lidé s projevy akné mají obvykle i nízkou hladinu zinku. A v neposlední řadě zinek pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi, protože ovlivňuje produkci inzulinu (velice zjednodušeně).
Dávkování zinku
Doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí 8 - 15 mg v závislosti na pohlaví a věku. U jedinců, kteří mají stresové zaměstnání nebo intenzivně cvičí doporučuji raději dávku v rozmezí 15 až 30 mg. V případě začínající nemoci nebo oslabené imunity můžete krátkodobě zvýšit dávku i na 50 mg. Spotřeba zinku se zvyšuje v období dospívání, těhotenství a také při následném kojení. Při nedostatku zinku může u žen při kojení docházet ke snižování hladiny estrogenu.
Zinek se vyskytuje v mnoha potravinách živočišného původu jako je maso především (hovězí, vepřové, krůtí, kuřecí). Najdeme ho také v rybách, luštěninách (zejména hrachu), mléčných výrobcích, vejcích, hnědé rýži, zelenině (kapusta, chřest), kešu oříškách, dýňových semínkách. Nicméně absorpce zinku postupně s věkem klesá, a jen s těží se jeho deficit dokazuje, protože přítomnost zinku v plazmě neodráží jeho zásoby v celém těle.
Nejčastější skupiny osob, které se potýkají s nedostatkem zinku jsou lidé s gastrointestinálním onemocněním (Crohnova choroba), chronickým onemocněním ledvin a jater (cirhóza), vegetariáni a vegani, těhotné a kojící ženy, osoby s poruchy příjmu potravy a také osoby, které mají nadměrnou konzumaci alkoholu.
Projevy nedostatečného příjmu zinku:
- průjem
- snížená imunita
- řídnutí vlasů
- snížená chuť k jídlu
- poruchy nálad
- suchá pokožka
- poruchy zraku
- snížené libido, potence a plodnost
- bolesti
- nepravidelná menstruace
- deprese
- anémie
- akné
- únavu
- zhoršené hojení ran
- úbytek na váze
Naopak při nadměrném užívání zinku bychom měli být obezřetní. Horní hranice doporučené denní dávky je 40 mg. Nadměrný příjem zinku může způsobovat průjmy a nedostatek mědi a železa, protože nadbytek pouze jednoho minerálu vede k omezení vstřebávání zbylých látek.